Sur-Ron Light Bee czy Ultra Bee – który wybrać w 2026? (i gdzie w tym wszystkim Light Bee 2)

Sur-Ron Light Bee czy Ultra Bee – który wybrać w 2026? (i gdzie w tym wszystkim Light Bee 2)

To najczęstsze pytanie, jakie słyszymy przez telefon: „Light Bee czy Ultra Bee?”. Odpowiedź nie sprowadza się do „większy jest lepszy”. To dwa różne motocykle do dwóch różnych zastosowań – i wybór złego kosztuje albo frustrację w terenie, albo kilka tysięcy złotych przepłacone za moc, której nie użyjesz.

Jeździmy, serwisujemy i tuningujemy oba modele na co dzień, więc poniżej dostajesz porównanie z warsztatu, nie z folderu. Rocznik 2026 dodatkowo komplikuje sprawę, bo do stawki wchodzi Light Bee 2 – Light Bee o mocy Ultra Bee. O nim też, bez owijania.

Krótka odpowiedź

  • Light Bee X / L1e – dla większości jeźdźców. Najlżejszy, najtańszy w zakupie i utrzymaniu, największy wybór części na rynku. Idealny do lasu, techniki, supermoto i jako pierwszy elektryk.
  • Ultra Bee – jeśli ważysz ponad 90 kg, jeździsz szybkie, otwarte trasy, chcesz legalnie jechać po drodze 90 km/h albo przesiadasz się z pełnowymiarowego crossa.
  • Light Bee 2 – jeśli chcesz mocy Ultra Bee w masie Light Bee i możesz poczekać na dostawę. Nowa platforma, na razie bez rynku części zamiennych.

Light Bee X vs Light Bee 2 vs Ultra Bee – dane techniczne

Wszystkie wartości pochodzą z aktualnych kart produktów w naszym sklepie (rocznik 2026).

ParametrLight Bee X / L1e (2026)Light Bee 2 X (2026)Ultra Bee (2026)
Moc szczytowa10 kW24 kW24,5 kW (Turbo)
Moment na kole295 Nm410 Nm520 Nm
Bateria72 V 35 Ah – 2,52 kWh78,5 V 45 Ah – 3,53 kWh (półstała)74 V 60 Ah – 4,44 kWh
Masa baterii14,9 kg21,3 kg
Masa motocyklaok. 59 kgok. 65 kgok. 88,5 kg
Wysokość siedzenia831 mm830 mm910 mm
Rozstaw osi1255 mm1280 mm1380 mm
Skok zawieszenia (przód / tył)200 / 210 mm215 / 220 mm240 / 240 mm
Koła19″ / 18″19″ / 18″19″ / 18″
Prędkość maks. (wersja off-road)ok. 80 km/h90 km/h95 km/h
Zasięg katalogowydo ok. 75 km @ 40 km/hdo ok. 107 km @ 40 km/hdo 115 km @ 50 km/h
Ładowanie 20–80 %ok. 2,15 hok. 2 hok. 2,5 h
Kontrola wheelie / trakcjiSWC / –SWC / SRTCSWC / ASR
Homologacja drogowaL1e (45 km/h)brak – tylko off-roadL3e
Udźwig100 kg100 kg100 kg

Zasięgi to wartości producenta mierzone przy stałej prędkości na płaskim. W terenie liczy się pojemność baterii w kWh – porównuj ją, nie zasięg z folderu.

Masa: 59 kg kontra 88,5 kg – to jest prawdziwa różnica

Na papierze 30 kg różnicy wygląda niewinnie. W terenie to przepaść. Light Bee podnosisz po glebie jedną ręką, przenosisz przez powalone drzewo, wrzucasz na hak i wciągasz na przyczepkę samemu. Ultra Bee w tych samych sytuacjach zachowuje się jak pełnowymiarowy motocykl crossowy – da się, ale po trzeciej wywrotce w błocie czujesz każdy kilogram.

Druga rzecz to wysokość siedzenia: 830 mm kontra 910 mm. Osiem centymetrów decyduje o tym, czy przy wzroście 170 cm stawiasz stopę pewnie, czy na palcach. Jeśli masz poniżej 175 cm i nie jeździłeś wcześniej crossem, Ultra Bee zmierz najpierw na żywo.

Z drugiej strony masa Ultra Bee pracuje na plus przy prędkości: dłuższy rozstaw osi (1380 mm), skok 240 mm i szersze opony dają stabilność, której 59-kilogramowy Light Bee przy 80 km/h po kamieniach po prostu nie ma. Jeśli Twoje trasy to szybkie szutrówki i otwarte pola – to argument za Ultra Bee.

Moc i bateria: 10 kW i 2,5 kWh kontra 24,5 kW i 4,4 kWh

Ultra Bee ma dwa i pół raza więcej mocy i o 76 % większą baterię. Ale zadaj sobie uczciwe pytanie: ile z tej mocy użyjesz? W ciasnym lesie 10 kW Light Bee X w trybie Sport w zupełności wystarcza, a lżejszy motocykl jest szybszy w technice, bo łatwiej go ustawić. Przewaga Ultra Bee ujawnia się dopiero tam, gdzie można otworzyć manetkę na dłużej niż kilka sekund.

Bateria to inna sprawa. 2,52 kWh Light Bee przy ostrej jeździe terenowej to realnie jedna dłuższa sesja. 4,44 kWh Ultra Bee daje zapas na cały dzień na trasie albo dojazd do lasu, jazdę i powrót – bez liczenia procentów.

Warto wiedzieć, że Light Bee X ma ogromny potencjał tuningu: kontroler TORP TC500 lub TC1000 i silnik TM25/TM40 znacząco podnoszą moc przy zachowaniu 60-kilogramowej masy. Opisaliśmy to dokładnie w artykule TC500 czy TC1000, TM25 czy TM40. Ultra Bee też da się podnieść – nasza edycja Ultra Bee z TORP TC1000 ma 27 kW.

Praktyczna zasada: jeśli jeździsz sesjami po 1–2 godziny w jednym miejscu, bateria Light Bee wystarczy. Jeśli robisz trasy, wypady na cały dzień albo dojeżdżasz do terenu po drodze – wybierz Ultra Bee albo Light Bee 2.

Homologacja i prawo jazdy: L1e kontra L3e

Light Bee L1e to homologacja motoroweru: w wersji drogowej prędkość ograniczona do 45 km/h, do prowadzenia wystarczy kategoria AM (od 14. roku życia) lub dowolne wyższe prawo jazdy. Rejestrujesz, ubezpieczasz i legalnie dojeżdżasz do lasu. Wersja X to czysty off-road bez homologacji – szybsza, ale wyłącznie na teren zamknięty.

Ultra Bee L3e to homologacja motocykla: pełna prędkość na drodze, kierunkowskazy, lusterka, tablica. Wymaga prawa jazdy kategorii A1 lub wyższej; w Polsce w grę wchodzi także kategoria B posiadana od co najmniej 3 lat – to zależy od parametrów wpisanych w homologacji konkretnego egzemplarza, więc potwierdź to przed zakupem. Dla dorosłego, który chce jednego motocykla i do lasu, i na dojazd po asfalcie, Ultra Bee jest jedyną opcją z tej trójki.

Light Bee 2 w wersji X nie ma homologacji drogowej. Jeśli potrzebujesz tablicy – na dziś nie jest to Twój motocykl.

Części, serwis i koszt utrzymania

To argument, który rzadko pojawia się w porównaniach, a w praktyce decyduje o zadowoleniu z motocykla po roku. Light Bee to najlepiej zaopatrzona platforma elektryczna na świecie. W naszym sklepie znajdziesz ponad 150 części do Light Bee – od klocków i łańcuchów po wzmocnione wahacze, mostki, podnóżki, zestawy kół i kontrolery. Jeśli coś się zepsuje albo zechcesz coś zmienić, część jest do kupienia od razu, a wiedza o montażu jest wszędzie. Od czego zacząć, opisaliśmy w poradniku Tuning Sur-Ron Light Bee: od czego zacząć.

Ultra Bee ma młodszy, mniejszy rynek części, ale rośnie – i my w nim uczestniczymy: części 96 Power Parts do Ultra Bee obejmują osłonę silnika, podnóżki, stopkę, relokację oświetlenia, zębatki i koła. Zestawienie najbardziej sensownych upgrade’ów jest w artykule Ultra Bee: najlepsze części do rozbudowy w 2026.

Koła: oba modele fabrycznie jeżdżą na 19″/18″. Do supermoto lub pełnego enduro budujemy własne zestawy 16/19 i 18/21 – porównanie w tekście Koła supermoto czy enduro – co wybrać. Gotowe konfiguracje sprzedajemy też od razu z motocyklem: Light Bee 16/19 Edition i Ultra Bee 18/21 Edition.

Dla kogo który – konkretnie

JeździecWybórDlaczego
Pierwszy elektryk, jazda po lesie i ścieżkachLight Bee X / L1eNajlżejszy, wybaczający, najtańszy w naprawach. Rośnie razem z Tobą dzięki tuningowi.
Nastolatek z kategorią AM / dojazdy do lasu po drodzeLight Bee L1eJedyny z trójki z homologacją motoroweru.
Supermoto, stunt, miastoLight Bee X + koła 16/19 lub 17/17Masa 59 kg to podstawa wheelie i techniki. Największy wybór części stunt.
Ponad 90 kg lub wzrost 185+ cmUltra BeeUdźwig obu jest taki sam, ale zawieszenie, rama i 910 mm siedzenia są zwymiarowane pod dorosłego.
Szybkie szutrówki, otwarte pola, trasy całodnioweUltra Bee4,44 kWh, 240 mm skoku i długi rozstaw osi – stabilność i zasięg.
Jeden motocykl do lasu i legalnie na asfalt 90 km/hUltra Bee L3eJedyny z homologacją motocyklową.
Przesiadka z crossa 250–450Ultra BeeGabaryty, pozycja i zawieszenie najbliższe temu, co znasz.
Chcesz maksymalnej mocy przy minimalnej masie i możesz poczekaćLight Bee 224 kW przy 65 kg. Nowa generacja, ale dopiero się zaczyna.

Light Bee 2: czekać czy nie?

Light Bee 2 zmienia układ sił: 24 kW i 410 Nm w motocyklu ważącym 65 kg, bateria półstała 3,53 kWh o masie 14,9 kg, kuty aluminiowy szkielet, kontrola trakcji i wheelie, wyświetlacz TFT. Na papierze to Ultra Bee w masie Light Bee – i dokładnie tego rynek chciał od lat.

Ale bądźmy uczciwi. To zupełnie nowa platforma: nowy silnik EVO-2, nowy kontroler, nowa bateria, nowa rama. Rynek części zamiennych i tuningowych do niej dopiero powstanie, a pierwszą serię dostają klienci, którzy zamówili w przedsprzedaży. Dziś w kategorii Light Bee 2 (2026+) nie znajdziesz jeszcze wzmocnień ani zestawów kół – będą, ale nie w tym sezonie.

Nasza rekomendacja: jeśli chcesz jeździć teraz, wybierz Light Bee X lub Ultra Bee – oba to dojrzałe, sprawdzone konstrukcje z pełnym zapleczem części. Jeśli możesz poczekać i zależy Ci na stosunku mocy do masy, zarezerwuj Light Bee 2 – pierwsza partia jest limitowana.

Najczęstsze pytania

Czy Ultra Bee jest szybszy od Light Bee?

Tak – 95 km/h wobec ok. 80 km/h w wersjach off-road, a przede wszystkim znacznie szybciej przyspiesza (0–50 km/h w 1,84 s). W ciasnym terenie różnica prędkości maksymalnej nie ma jednak znaczenia; liczy się masa i zwrotność, gdzie wygrywa Light Bee.

Czy bateria Ultra Bee pasuje do Light Bee?

Nie. To inne napięcie (74 V wobec 72 V), inny kształt i inne złącze. Baterie nie są wymienne między modelami.

Czy na Ultra Bee można jeździć na prawo jazdy B?

Ultra Bee ma homologację L3e. W Polsce kategoria B posiadana od 3 lat pozwala prowadzić motocykle o mocy do 11 kW i określonym stosunku mocy do masy – to, czy konkretny egzemplarz się w tym mieści, wynika z jego homologacji. Zapytaj nas o dokumenty przed zakupem.

Które części pasują do obu modeli?

Kierownice i część akcesoriów cockpitu – tak. Podnóżki, wahacze, osłony silnika, zestawy kół i stopki są dedykowane dla konkretnego modelu. W sklepie każdy produkt ma zaznaczony fitment.

Light Bee X czy Light Bee L1e?

Ten sam motocykl. X to wersja off-road bez ogranicznika i homologacji, L1e ma homologację motoroweru i ogranicznik 45 km/h na drodze. Jeśli nie potrzebujesz tablicy – X.

Zobacz oba motocykle w konfiguracji 96 Power Parts

Każdy motocykl składamy, konfigurujemy i testujemy przed wydaniem. Pakiety z naszymi częściami, kołami 16/19 lub 18/21 i kontrolerami TORP są dostępne bezpośrednio przy zakupie.

Sur-Ron Light Bee X / L1e Sur-Ron Ultra Bee L3e Light Bee 2 – przedsprzedaż

Nie wiesz, który wybrać? Zadzwoń: +48 884 004 114 lub napisz: contact@96powerparts.com. Pełną ofertę znajdziesz w kategorii Pojazdy, a porównanie z Talarią, E-Ride Pro i 79Bike w artykule Sur-Ron vs Talaria vs E-Ride Pro vs 79Bike.

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 237 opinii
pixelpixel