V případě dotazů volejte +48 884004114 nebo použijte kontaktní formulář!

Sur-Ron Light Bee, nebo Ultra Bee – kterou vybrat v roce 2026? (A kam patří Light Bee 2)

Sur-Ron Light Bee, nebo Ultra Bee – kterou vybrat v roce 2026? (A kam patří Light Bee 2)

Je to otázka, kterou slýcháme po telefonu nejčastěji: „Light Bee, nebo Ultra Bee?“. Odpověď nezní „větší je lepší“. Jsou to dva různé motocykly pro dvě různá použití – a špatná volba stojí buď frustraci v terénu, nebo několik desítek tisíc za výkon, který nikdy nevyužijete.

Na obou modelech denně jezdíme, servisujeme je a ladíme, takže níže dostanete srovnání z dílny, ne z prospektu. Ročník 2026 věc ještě komplikuje, protože do hry vstupuje Light Bee 2 – Light Bee s výkonem Ultra Bee. I o ní mluvíme na rovinu.

Krátká odpověď

  • Light Bee X / L1e – pro většinu jezdců. Nejlehčí, nejlevnější na pořízení i provoz a zdaleka největší nabídka dílů. Ideální do lesa, na techniku, na supermoto i jako první elektrický motocykl.
  • Ultra Bee – pokud vážíte přes 90 kg, jezdíte rychlé otevřené trasy, chcete legálně jet po silnici 90 km/h nebo přesedáte z plnohodnotné motokrosové motorky.
  • Light Bee 2 – pokud chcete výkon Ultra Bee při hmotnosti Light Bee a můžete počkat na dodání. Zcela nová platforma, zatím bez trhu s díly.

Light Bee X vs Light Bee 2 vs Ultra Bee – technické údaje

Všechny hodnoty pocházejí z aktuálních produktových karet v našem obchodě (ročník 2026).

ParametrLight Bee X / L1e (2026)Light Bee 2 X (2026)Ultra Bee (2026)
Špičkový výkon10 kW24 kW24,5 kW (Turbo)
Točivý moment na kole295 Nm410 Nm520 Nm
Baterie72 V 35 Ah – 2,52 kWh78,5 V 45 Ah – 3,53 kWh (polopevná)74 V 60 Ah – 4,44 kWh
Hmotnost baterie14,9 kg21,3 kg
Pohotovostní hmotnostcca 59 kgcca 65 kgcca 88,5 kg
Výška sedla831 mm830 mm910 mm
Rozvor1255 mm1280 mm1380 mm
Zdvih odpružení (přední / zadní)200 / 210 mm215 / 220 mm240 / 240 mm
Kola19″ / 18″19″ / 18″19″ / 18″
Max. rychlost (off-road verze)cca 80 km/h90 km/h95 km/h
Udávaný dojezdaž cca 75 km @ 40 km/haž cca 107 km @ 40 km/haž 115 km @ 50 km/h
Nabíjení 20–80 %cca 2,15 hcca 2 hcca 2,5 h
Kontrola wheelie / trakceSWC / –SWC / SRTCSWC / ASR
Silniční homologaceL1e (45 km/h)žádná – pouze off-roadL3e
Nosnost100 kg100 kg100 kg

Dojezdy jsou hodnoty výrobce měřené při stálé rychlosti na rovině. V terénu rozhoduje kapacita baterie v kWh – srovnávejte tu, ne dojezd z katalogu.

Hmotnost: 59 kg proti 88,5 kg – to je ten skutečný rozdíl

Na papíře vypadá 30 kg rozdílu nevinně. V terénu je to propast. Light Bee zvednete z bláta jednou rukou, přenesete přes padlý strom, sami naložíte na nosič. Ultra Bee se ve stejných situacích chová jako plnohodnotný krosový motocykl – jde to, ale po třetím pádu v bahně cítíte každý kilogram.

Druhá věc je výška sedla: 830 mm proti 910 mm. Osm centimetrů rozhoduje, zda jezdec s výškou 170 cm stojí jistě celým chodidlem, nebo na špičkách. Pokud měříte méně než 175 cm a nikdy jste nejezdili motokros, Ultra Bee si nejdřív vyzkoušejte naživo.

Na druhou stranu hmotnost Ultra Bee pracuje ve váš prospěch při rychlosti: delší rozvor (1380 mm), zdvih 240 mm a širší pneumatiky dávají stabilitu, kterou 59kilová Light Bee v 80 km/h přes kamení prostě nemá. Pokud jsou vaše trasy rychlé šotolinové cesty a otevřená pole, je to argument pro Ultra Bee.

Výkon a baterie: 10 kW a 2,5 kWh proti 24,5 kW a 4,4 kWh

Ultra Bee má dvaapůlkrát vyšší výkon a o 76 % větší baterii. Ale položte si upřímnou otázku: kolik z toho výkonu využijete? V hustém lese 10 kW Light Bee X v režimu Sport bohatě stačí a lehčí motocykl je v technice rychlejší, protože se snáz umisťuje. Převaha Ultra Bee se projeví až tam, kde jde držet plyn otevřený déle než pár sekund.

Baterie je jiná věc. 2,52 kWh Light Bee při ostré terénní jízdě je reálně jedna delší session. 4,44 kWh Ultra Bee dá zásobu na celý den na trase nebo na dojezd do lesa, jízdu a návrat – bez počítání procent.

Stojí za to vědět, že Light Bee X má obrovský tuningový potenciál: řídicí jednotka TORP TC500 nebo TC1000 a motor TM25/TM40 výrazně zvednou výkon při zachování 60 kg. Podrobně jsme to popsali v článku TC500, nebo TC1000, TM25, nebo TM40. Ultra Bee jde také zvednout – naše edice Ultra Bee s TORP TC1000 má 27 kW.

Praktické pravidlo: pokud jezdíte session po 1–2 hodinách na jednom místě, baterie Light Bee stačí. Pokud děláte trasy, celodenní výjezdy nebo do terénu dojíždíte po silnici – vyberte Ultra Bee nebo Light Bee 2.

Homologace a řidičský průkaz: L1e proti L3e

Light Bee L1e je homologace mopedu: silniční verze je omezena na 45 km/h a stačí na ni skupina AM (v ČR od 15 let) nebo jakékoli vyšší oprávnění. Zaregistrujete, pojistíte a legálně dojedete do lesa. Verze X je čistý off-road bez homologace – rychlejší, ale jen na soukromý pozemek a uzavřené tratě.

Ultra Bee L3e je homologace motocyklu: plná rychlost na silnici, blinkry, zrcátka, značka. Vyžaduje skupinu A1 nebo vyšší; v některých zemích EU připadá v úvahu i skupina B s doplňujícími podmínkami, podle jmenovitého výkonu a poměru výkonu k hmotnosti zapsaných v homologaci konkrétního stroje – ověřte před koupí. Pro dospělého, který chce jeden motocykl do lesa i na dojíždění po asfaltu, je Ultra Bee jedinou volbou z těchto tří.

Light Bee 2 ve verzi X nemá silniční homologaci. Pokud potřebujete značku – zatím to není váš motocykl.

Díly, servis a náklady na provoz

Tento argument se ve srovnáních objevuje zřídka, v praxi ale rozhoduje o spokojenosti s motocyklem po roce. Light Bee je nejlépe zásobená elektrická platforma na světě. V našem obchodě najdete přes 150 dílů pro Light Bee – od destiček a řetězů po zesílené kyvné vidlice, představce, stupačky, sady kol a řídicí jednotky. Když se něco rozbije nebo budete chtít něco změnit, díl lze hned koupit a know-how k montáži je všude. Kde začít, popisujeme v návodu Tuning Sur-Ron Light Bee: kde začít.

Ultra Bee má mladší, menší trh s díly, ale roste – a my jsme jeho součástí: naše díly 96 Power Parts pro Ultra Bee zahrnují kryt motoru, stupačky, stojánek, držák značky, rozety a kola. Přehled nejrozumnějších upgradů je v článku Ultra Bee: nejlepší díly pro přestavbu v roce 2026.

Kola: oba modely jezdí z výroby na 19″/18″. Na supermoto nebo plné enduro stavíme vlastní sady 16/19 a 18/21 – srovnání v textu Kola supermoto, nebo enduro – co vybrat. Hotové konfigurace prodáváme i rovnou s motocyklem: Light Bee 16/19 Edition a Ultra Bee 18/21 Edition.

Která pro koho – konkrétně

JezdecVolbaProč
První elektrický motocykl, les a stezkyLight Bee X / L1eNejlehčí, nejshovívavější, nejlevnější na opravy. Roste s vámi díky tuningu.
Teenager se skupinou AM / dojíždění do terénu po silniciLight Bee L1eJediná z trojice s homologací mopedu.
Supermoto, stunt, městoLight Bee X + kola 16/19 nebo 17/1759 kg je základ wheelie a techniky. Největší výběr stunt dílů.
Přes 90 kg nebo výška 185+ cmUltra BeeNosnost je stejná, ale odpružení, rám a sedlo 910 mm jsou dimenzované na dospělého.
Rychlá šotolina, otevřená pole, celodenní trasyUltra Bee4,44 kWh, zdvih 240 mm a dlouhý rozvor – stabilita a dojezd.
Jeden motocykl do lesa i legálně 90 km/h na asfaltUltra Bee L3eJediná s homologací motocyklu.
Přesedání z krosu 250–450Ultra BeeRozměry, posed a odpružení nejblíž tomu, co znáte.
Maximální výkon při minimální hmotnosti a můžete počkatLight Bee 224 kW při 65 kg. Nová generace – ale teprve začíná.

Light Bee 2: čekat, nebo ne?

Light Bee 2 mění poměr sil: 24 kW a 410 Nm v motocyklu o hmotnosti 65 kg, polopevná baterie 3,53 kWh o hmotnosti 14,9 kg, kovaný hliníkový rám, kontrola trakce i wheelie, TFT displej. Na papíře je to Ultra Bee v hmotnosti Light Bee – přesně to, co trh léta chtěl.

Ale buďme upřímní. Je to úplně nová platforma: nový motor EVO-2, nová řídicí jednotka, nová baterie, nový rám. Trh s náhradními a tuningovými díly teprve vznikne a první sérii dostanou zákazníci z předprodeje. Dnes v kategorii Light Bee 2 (2026+) ještě nenajdete zesílení ani sady kol – budou, ale ne v této sezóně.

Naše doporučení: pokud chcete jezdit teď, vyberte Light Bee X nebo Ultra Bee – obě jsou vyzrálé, prověřené konstrukce s plnou podporou dílů. Pokud můžete počkat a záleží vám na poměru výkonu a hmotnosti, rezervujte si Light Bee 2 – první série je limitovaná.

Nejčastější otázky

Je Ultra Bee rychlejší než Light Bee?

Ano – 95 km/h proti cca 80 km/h v off-road verzích a hlavně mnohem rychleji zrychluje (0–50 km/h za 1,84 s). V těsném terénu ale maximální rychlost nehraje roli; rozhoduje hmotnost a obratnost, a tam vyhrává Light Bee.

Pasuje baterie Ultra Bee do Light Bee?

Ne. Jiné napětí (74 V proti 72 V), jiný tvar a jiný konektor. Baterie nejsou mezi modely zaměnitelné.

Můžu na Ultra Bee jezdit s řidičákem skupiny B?

Ultra Bee má homologaci L3e. Zda stačí skupina B, závisí na zemi a na jmenovitém výkonu a poměru výkonu k hmotnosti v homologaci konkrétního stroje. Zeptejte se nás na dokumenty před koupí.

Které díly pasují na oba modely?

Řídítka a část příslušenství kokpitu – ano. Stupačky, kyvné vidlice, kryty motoru, sady kol a stojánky jsou pro konkrétní model. Každý produkt v obchodě má vyznačenou kompatibilitu.

Light Bee X, nebo Light Bee L1e?

Stejný motocykl. X je off-road verze bez omezovače a homologace, L1e má homologaci mopedu a omezovač 45 km/h na silnici. Pokud nepotřebujete značku – X.

Podívejte se na oba motocykly v konfiguraci 96 Power Parts

Každý motocykl před předáním smontujeme, nakonfigurujeme a otestujeme. Balíčky s našimi díly, koly 16/19 nebo 18/21 a řídicími jednotkami TORP jsou k dispozici přímo při nákupu. Sklad a servis v EU.

Sur-Ron Light Bee X / L1e Sur-Ron Ultra Bee L3e Light Bee 2 – předprodej

Stále nevíte? Zavolejte +48 884 004 114 nebo napište na contact@96powerparts.com. Celou nabídku najdete v kategorii Vozidla a srovnání s Talarií, E-Ride Pro a 79Bike v článku Sur-Ron vs Talaria vs E-Ride Pro vs 79Bike.

Real customers reviews
4.8 / 5.0 237 reviews
pixelpixel