Sur-Ron Light Bee of Ultra Bee – welke kies je in 2026? (En waar de Light Bee 2 past)

Het is de vraag die we het vaakst aan de telefoon horen: “Light Bee of Ultra Bee?”. Het antwoord is niet “groter is beter”. Het zijn twee verschillende motoren voor twee verschillende doelen – en de verkeerde kiezen kost je frustratie in het terrein of een paar duizend euro voor vermogen dat je nooit gebruikt.
We rijden, onderhouden en tunen beide modellen dagelijks, dus hieronder krijg je een vergelijking uit de werkplaats, niet uit de folder. Modeljaar 2026 maakt het extra interessant, want de Light Bee 2 doet mee – een Light Bee met Ultra Bee-vermogen. Ook daar zijn we eerlijk over.
Het korte antwoord
- Light Bee X / L1e – voor de meeste rijders. De lichtste, de goedkoopste in aanschaf en onderhoud, en veruit het grootste aanbod aan onderdelen. Ideaal voor bos, technisch terrein, supermoto en als eerste elektrische motor.
- Ultra Bee – als je meer dan 90 kg weegt, snelle open routes rijdt, legaal 90 km/u op de weg wilt rijden of overstapt van een volwassen crossmotor.
- Light Bee 2 – als je Ultra Bee-vermogen wilt bij Light Bee-gewicht en op de levering kunt wachten. Compleet nieuw platform, nog zonder onderdelenmarkt.
Light Bee X vs Light Bee 2 vs Ultra Bee – specificaties
Alle waarden komen van de actuele productpagina’s in onze shop (modeljaar 2026).
| Specificatie | Light Bee X / L1e (2026) | Light Bee 2 X (2026) | Ultra Bee (2026) |
|---|---|---|---|
| Piekvermogen | 10 kW | 24 kW | 24,5 kW (Turbo) |
| Koppel aan het wiel | 295 Nm | 410 Nm | 520 Nm |
| Accu | 72 V 35 Ah – 2,52 kWh | 78,5 V 45 Ah – 3,53 kWh (semi-solid-state) | 74 V 60 Ah – 4,44 kWh |
| Accugewicht | – | 14,9 kg | 21,3 kg |
| Rijklaar gewicht | ca. 59 kg | ca. 65 kg | ca. 88,5 kg |
| Zithoogte | 831 mm | 830 mm | 910 mm |
| Wielbasis | 1255 mm | 1280 mm | 1380 mm |
| Veerweg (voor / achter) | 200 / 210 mm | 215 / 220 mm | 240 / 240 mm |
| Wielen | 19″ / 18″ | 19″ / 18″ | 19″ / 18″ |
| Topsnelheid (offroad-versie) | ca. 80 km/h | 90 km/h | 95 km/h |
| Opgegeven actieradius | tot ca. 75 km @ 40 km/h | tot ca. 107 km @ 40 km/h | tot 115 km @ 50 km/h |
| Laden 20–80 % | ca. 2,15 h | ca. 2 h | ca. 2,5 h |
| Wheelie- / tractiecontrole | SWC / – | SWC / SRTC | SWC / ASR |
| Wegtoelating | L1e (45 km/h) | geen – alleen offroad | L3e |
| Laadvermogen | 100 kg | 100 kg | 100 kg |
Actieradius is een fabrieksopgave bij constante snelheid op vlak terrein. Offroad telt de accucapaciteit in kWh – vergelijk die, niet de folderwaarde.
Gewicht: 59 kg tegenover 88,5 kg – dát is het echte verschil
Op papier lijkt 30 kg onschuldig. In het terrein is het een andere wereld. Een Light Bee trek je met één hand uit de modder, til je over een omgevallen boom en zet je alleen op de fietsendrager. De Ultra Bee gedraagt zich in dezelfde situaties als een volwassen crossmotor – het kan, maar na de derde val in de modder voel je elke kilo.
Het tweede punt is de zithoogte: 830 mm tegenover 910 mm. Acht centimeter bepaalt of een rijder van 170 cm plat op de voeten staat of op de tenen. Ben je kleiner dan 175 cm en heb je nooit cross gereden, ga dan eerst op een Ultra Bee zitten voordat je bestelt.
Aan de andere kant werkt de massa van de Ultra Bee op snelheid in je voordeel: de langere wielbasis (1380 mm), 240 mm veerweg en bredere banden geven een stabiliteit die een Light Bee van 59 kg bij 80 km/u over stenen simpelweg niet heeft. Rij je vooral snelle grindwegen en open velden, dan is dat een argument voor de Ultra Bee.
Vermogen en accu: 10 kW en 2,5 kWh tegenover 24,5 kW en 4,4 kWh
De Ultra Bee heeft tweeënhalf keer zoveel vermogen en een 76 % grotere accu. Maar wees eerlijk tegen jezelf: hoeveel daarvan ga je gebruiken? In dicht bos is de 10 kW van een Light Bee X in Sport-modus ruim voldoende, en de lichtere motor is sneller in technische stukken omdat hij makkelijker te plaatsen is. Het voordeel van de Ultra Bee komt pas naar voren waar je het gas langer dan een paar seconden open kunt houden.
De accu is een ander verhaal. De 2,52 kWh van de Light Bee is bij stevig offroad rijden realistisch één lange sessie. De 4,44 kWh van de Ultra Bee geeft een hele dag op de route, of heen naar het bos, rijden en terug – zonder op het percentage te letten.
Goed om te weten: de Light Bee X heeft enorm veel tuningruimte – een TORP TC500- of TC1000-controller met een TM25/TM40-motor verhoogt het vermogen aanzienlijk bij dezelfde 60 kg. We beschreven het uitgebreid in TC500 of TC1000, TM25 of TM40. Ook de Ultra Bee kan verder – onze Ultra Bee TORP TC1000-editie levert 27 kW.
Homologatie en rijbewijs: L1e tegenover L3e
Light Bee L1e is een bromfietshomologatie: de wegversie is begrensd op 45 km/u en mag met rijbewijs AM (vanaf 16 jaar in Nederland en België) of elk hoger rijbewijs. Je registreert, verzekert en rijdt legaal naar het bos. De X-versie is puur offroad zonder toelating – sneller, maar alleen voor privéterrein en afgesloten circuits.
Ultra Bee L3e is een motorhomologatie: volle snelheid op de weg, richtingaanwijzers, spiegels, kenteken. Vereist rijbewijs A1 of hoger; in sommige EU-landen volstaat ook een autorijbewijs met aanvullende regeling, afhankelijk van het nominaal vermogen en de vermogen/gewichtsverhouding in de homologatie van de specifieke motor – controleer dit vóór aankoop. Voor een volwassene die één motor wil voor bos én weg is de Ultra Bee de enige optie van de drie.
De Light Bee 2 heeft als X-versie geen wegtoelating. Heb je een kenteken nodig, dan is dit – voorlopig – niet jouw motor.
Onderdelen, service en onderhoudskosten
Dit argument komt zelden voor in vergelijkingen, maar bepaalt in de praktijk hoe blij je een jaar later nog met de motor bent. De Light Bee is het best ondersteunde elektrische platform ter wereld. In onze shop vind je meer dan 150 onderdelen voor de Light Bee – van remblokken en kettingen tot verstevigde achterbruggen, stuurpennen, voetsteunen, wielsets en controllers. Gaat er iets kapot of wil je iets veranderen, dan is het onderdeel direct te koop en de montagekennis is overal te vinden. Waar je begint staat in Sur-Ron Light Bee tunen: waar begin je.
De Ultra Bee heeft een jongere, kleinere onderdelenmarkt, maar die groeit – en wij doen mee: onze 96 Power Parts-componenten voor de Ultra Bee omvatten motorbescherming, voetsteunen, zijstandaard, kentekenplaathouder, kettingwielen en wielen. De zinvolste upgrades staan in Ultra Bee: de beste onderdelen om toe te voegen in 2026.
Wielen: beide modellen staan af fabriek op 19″/18″. Voor supermoto of volledig enduro bouwen we eigen 16/19- en 18/21-sets – zie Supermoto- of endurowielen – wat kies je. Kant-en-klare configuraties verkopen we ook direct met de motor: Light Bee 16/19 Edition en Ultra Bee 18/21 Edition.
Welke voor wie – concreet
| Rijder | Keuze | Waarom |
|---|---|---|
| Eerste elektrische motor, bos en paden | Light Bee X / L1e | Lichtst, vergevingsgezind, goedkoopst te repareren. Groeit met je mee via tuning. |
| Tiener met rijbewijs AM / over de weg naar het terrein | Light Bee L1e | De enige van de drie met bromfietshomologatie. |
| Supermoto, stunt, stad | Light Bee X + 16/19- of 17/17-wielen | 59 kg is de basis van wheelies en techniek. Grootste keuze aan stuntonderdelen. |
| Meer dan 90 kg of langer dan 185 cm | Ultra Bee | Laadvermogen is gelijk, maar vering, frame en 910 mm zithoogte zijn op een volwassene gedimensioneerd. |
| Snel grind, open velden, hele dagen rijden | Ultra Bee | 4,44 kWh, 240 mm veerweg en lange wielbasis – stabiliteit en actieradius. |
| Eén motor voor het bos én legaal 90 km/u op asfalt | Ultra Bee L3e | De enige met motorhomologatie. |
| Overstap van een 250–450 crosser | Ultra Bee | Afmetingen, zithouding en vering het dichtst bij wat je kent. |
| Maximaal vermogen bij minimaal gewicht en je kunt wachten | Light Bee 2 | 24 kW bij 65 kg. Nieuwe generatie – maar die begint net. |
Light Bee 2: wachten of niet?
De Light Bee 2 verandert de verhoudingen: 24 kW en 410 Nm in een motor van 65 kg, een semi-solid-state-accu van 3,53 kWh die 14,9 kg weegt, een gesmeed aluminium frame, tractie- en wheeliecontrole, TFT-scherm. Op papier is het een Ultra Bee met Light Bee-gewicht – precies waar de markt al jaren om vroeg.
Maar laten we eerlijk zijn. Het is een volledig nieuw platform: nieuwe EVO-2-motor, nieuwe controller, nieuwe accu, nieuw frame. De markt voor reserve- en tuningonderdelen moet nog ontstaan, en de eerste serie gaat naar klanten die vooraf bestelden. Vandaag vind je in de categorie Light Bee 2 (2026+) nog geen verstevigingen of wielsets – die komen, maar niet dit seizoen.
Ons advies: wil je nu rijden, kies dan de Light Bee X of de Ultra Bee – beide volwassen, bewezen constructies met volledige onderdelenondersteuning. Kun je wachten en draait het om vermogen per kilo, reserveer dan een Light Bee 2 – de eerste serie is beperkt.
Veelgestelde vragen
Is de Ultra Bee sneller dan de Light Bee?
Ja – 95 km/u tegenover ca. 80 km/u in de offroad-versies, en vooral accelereert hij veel harder (0–50 km/u in 1,84 s). In dicht terrein doet de topsnelheid er echter niet toe; gewicht en wendbaarheid tellen, en daar wint de Light Bee.
Past de accu van de Ultra Bee in de Light Bee?
Nee. Andere spanning (74 V tegenover 72 V), andere vorm, andere stekker. De accu’s zijn niet uitwisselbaar tussen de modellen.
Mag ik de Ultra Bee met een autorijbewijs rijden?
De Ultra Bee is L3e-gehomologeerd. Of een autorijbewijs (B) volstaat, hangt af van je land en van het nominaal vermogen en de vermogen/gewichtsverhouding in de homologatie van de motor. Vraag ons om de documenten vóór aankoop.
Welke onderdelen passen op beide?
Sturen en sommige cockpitaccessoires – ja. Voetsteunen, achterbruggen, motorbescherming, wielsets en zijstandaards zijn modelspecifiek. Elk product in de shop heeft zijn passing aangegeven.
Light Bee X of Light Bee L1e?
Dezelfde motor. X is de offroad-versie zonder begrenzer en zonder toelating; L1e heeft bromfietshomologatie en een 45 km/u-begrenzer op de weg. Geen kenteken nodig? Dan de X.
Bekijk beide motoren in 96 Power Parts-configuratie
Elke motor wordt vóór aflevering gemonteerd, geconfigureerd en getest. Pakketten met onze onderdelen, 16/19- of 18/21-wielen en TORP-controllers zijn direct bij aankoop beschikbaar. Magazijn en service in de EU.
Sur-Ron Light Bee X / L1e Sur-Ron Ultra Bee L3e Light Bee 2 – pre-orderTwijfel je nog? Bel +48 884 004 114 of mail naar contact@96powerparts.com. Het volledige aanbod vind je in de categorie Voertuigen, en de vergelijking met Talaria, E-Ride Pro en 79Bike in Sur-Ron vs Talaria vs E-Ride Pro vs 79Bike.
